RE/MAX Extra ile Sürekli Zirvede!

0212 671 77 78
info@remax-extra.com

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Gayrimenkul sektöründe yatırım danışmanlığı hakkında en çok merak edilen gayrimenkul yatırım danışmanlığı nedir, gayrimenkul yatırım danışmanı ne iş yapar gibi soruların yanıtlarını derledik.

Gayrimenkul sektörü, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biridir. Şüphesiz sektörün gelişme hızıyla uzman ihtiyacındaki artış paraleldir. Sektörde uzman olunduğuna işaret eden mesleklerden biri de gayrimenkul yatırım danışmanıdır.

Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Yatırım danışmanlığı, sermaye piyasası yatırım araçlarını kullanarak mali durum, risk ve kazanımların ne olduğuyla ilgili yönlendirme yapılmasını ifade eder. Öyle ki, yatırım danışmanı borsa danışmanı, para yöneticisi gibi isimlerle de anılır.

Yatırım danışmanı, portföy yönetim şirketleri ve bireylerin, yasal yönetmelik doğrultusunda en doğru şekilde yatırım kararı almalarını sağlar. Bunu yaparken; idari kurallar ve yasal yönetmelikleri kılavuz edinir. Sermayeyi göz önünde bulundurup yatırım beklentisini, risk limitlerini, kar ve zararı analiz eder.

Ortaya çıkabilecek her türlü riski en aza indirmekle sorumlu olan yatırım danışmanları, sermayeyi doğru kullanmanın yolu haline gelmiştir. Nitekim yatırım danışmanlığı şirketleri de azımsanamayacak ölçüde artmıştır. Dolayısıyla her sektör için yatırım danışmanı altın değerinde bir insan kaynağı diyebiliriz.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Yatırım danışmanının görevleri, sorumlulukları genel olarak bahsettiğimiz gibi olsa da uzmanlık alanına göre bu sorumluluklarda küçük farklılıklar olabilir. Mesleği, gayrimenkul sektörü perspektifinde değerlendirdiğimizde gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti için şu tanımı yapabiliriz: Gayrimenkul sektöründe yapılacak yatırım nasıl kazanç sağlayacağını saptayarak kiralama ve alım satımişlemlerinde yatırım danışmanlık hizmeti vermek.

Gayrimenkul yatırım danışmanı, gayrimenkul sektöründe hangi yatırımın ne gibi faydalar sağlayacağını saptamak için her şeyden önce müşteriyi analiz eder. Bir müşteri, masrafa gerek olmaksızın üst düzey kazanç beklentisindeyken; bir başka müşteri mülkün sağladığı kazancı artırmak için ek yatırım yapmaktan kaçınmaz. Müşteri analizinin ardından sermaye planlaması yaparak yüksek verimli alım kararları alınmasında yardımcı olur.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ne iş Yapar?

Gayrimenkul yatırım danışmanlığında öncelikli amaç, yatırımcının ödediği fiyattan daha fazla değer kazanmasına, yani fayda sağlamasına yardımcı olmaktır. Dolayısıyla emlak ve inşaat sektöründehizmet veren bir gayrimenkul uzmanı, en yüksek fayda sağlayabilecek olan gayrimenkul tespitini yapmabilmek için şu konular üzerinde çalışır:

  • Ekonomik beklentileri tespit ederek ekonomik verileri bu doğrultuda yorumlama
  • Pazar verilerini yorumlama
  • Kira oranlarını, nakit akışı hesaplama
  • Ticari gayrimenkul fiyatlandırma
  • En yüksek alım fiyatını hesaplamak
  • Ticari kredi şartları ve oranları konusunda bilgi edinme
  • Varlık bütçe doğrultusunda yatırım aracı belirleme

Gayrimenkul yatırım danışmanı, pazar araştırması ve rakip analizi yaparak mülkün en makul değeri nedir sorusuna; mali hesaplamalar yaparak yatırım nasıl kazanç sağlayacak sorusuna yanıt bulmuş olur. Bu aşamada değer üzerinde etkili olabilecek demografik gelişmeleri ve yeni inşa edilmiş alanların varlığını da göz önünde bulundurur.

Post A Comment

Hemen bültene abone olarak haberlerden ilk yararlanan kişi olun